back
Loading...

התחברות

קבלת סיסמה

back

דוחות רכזים

שלום: Name רשימת הקבוצות שלך

cancle top

ספרד- יהדות, גירוש ואנוסים

ב-711 לספירה המורים כובשים את ספרד, בחסות המוסלמים מתחילה פריחת התרבות היהודית, המוסלמים ראו ביהודים בני חסות. ב-950 חסדאי אבן שפרוט מזמין את הרבנים להגיע לחלק המוסלמי של ספרד.במאות ה-10 עד המאה ה-12 שגשגו היהודים בכל התחומים וכל זאת תחת שלטון מוסלמי.

שמואל הנגיד, שלמה אבן גבירול, יוסף הנגיד משה אבן עזרה, יהודה הלוי, אברהם אבן עזרה, יהודה אלחריזי , הרמב”ם (משה בן מימון) והרמב”ן (משה בן נחמן), הם חלק מהשמות שהיוו אבני יסוד לתקופת תור הזהב. תקופה של פילוסופיים, רופאים, משוררים הוגי דעות פריחה תרבותית.

בה בעת שברחבי ספרד משגשגת הפריחה היהודית ממשיכים הנוצרים לעשות הכל בכדי להחזיר את השליטה לידיהם. מסוף המאה ה-8 ועד המאה ה-15, תקופה המוכרת כתקופת הרקונקיסטה (כיבוש מחדש). לקראת סוף המאה ה-15 הם משלימים את הכיבוש תוך לחץ הן המוסלמים והן על היהודים להמיר את דתם. הנוצרים החדשים. ב-31 במרץ 1942 מוציא המלך פליפה ואשתו המלכה איזבלה צו המאפשר ליהודים להמיר את דתם במהלך שלושת החודשים הקרובים או לעזוב את ספרד.

מסע בספרד 8 ימים 7 לילות

יום מספר 1 – סגוביה

נפגש בשדה התעופה ונטוס למדריד לאחר איסוף המזוודות ניסע לסגוביה, עם ההגעה נצא לסיור פנורמי בעיר מבצר אלקזר –העיר העתיקה ,ואמת המים ,סיור ברובע היהודי החודריה וכמובן בבית הכנסת ששימש את דון אברהם שניאור מספר את סיפורם של יהודי ספרד, יהודי עשיר והמשפיע ביותר בספרד של זמנו. לינה וארוחת ערב במלון בסגוביה .

יום מספר 2 – אווילה, בחאר והרוואס   

במרחק של שעה וחצי מסגוביה נגיע לעיירה הציורית מוקפת החומה – אווילה (Ávila),.סיור קצר בעיירה ונמשיך לבחאר. עד היום פזורים צאצאיה של הקהילה ברחבי העולם, ואלה נושאים את שמות המשפחה בכר, בז’רנו, בהר, בכרנו וכנראה גם בכור. סיור בעיירה והמשך אל הרוואס אליה נמלטו יהודים  רבים ,גם כאן חווה התרבות היהודית הספרדית תחייה מחודשת, כחלק מיוזמה מקומית של תושבי המקום שמחפשים אחר שורשים ארוחת ערב ולינה.

יום מספר 3 – קסרס
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לקסרס- העיר המדגימה הן את צורת החיים בימי הביניים והן את הסבל של היהודים האנוסים באותה העת.  נבקר בכיכר – פלזה מיור, בארמונות  אווונדו  וגולפינס וכן ברובע היהודי בתוך החומות . נעזוב את קסרס ונמשיך  סביליה, בירת אנדלוסיה, השוכנת לשפת נחל הגודלקיויר (הנחל הגדול). לינה וארוחת ערב בקסרס.

יום מספר 4-סבילייה.

לאחר ארוחת הבוקר נצא אל העיר סביליה.

יום מספר 5-סבילייה.

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בשכונת סנטה קרוז, השכונה היהודית לשעבר של סביליה, נלמד של יהודי המקום ועל פרעות קנ”א., נבקר גם בפלאזה אספניה  ופלאזה אמריקה ופארק מריה לואיסה. לא נוותר על  מקום קבורתו של קריסטובל קולון, הידוע ככריסטופר קולומבוס, לינה וארוחת ערב בסביליה.

יום מספר 6- קורדובה:
לאחר ארוחת הבוקר נצא קורדובה, בירת תור הזהב של ספרד: נבקר במסגד–קתדראלה של קורדובה, ברובע היהודי ,בכיכר יהודה הלוי, בכיכר טבריה, בפסל הרמב”ם ובבית הכנסת מהמאה ה15. לאחר ארוחת צהרים במלון נגיע לקאסה ספרד שם נחזה בתערוכה המציגה בין היתר מסמכים מקוריים של האינקוויזיציה ובתערוכה על חייו של הרמב”ם. לינה וארוחת ערב בקורדובה.

יום מספר-7 טולדו
לאחר ארוחת הבקר נצא לכוון טולדו, ירושלים אשר הייתה בספרד. נתחיל בתצפית על העיר ונשווה בין הנופים של ירושלים וטולדו, נבקר בסוקודובר-כיכר שוק הבשר,בבית הכנסת אבן שושן- סנטה מריה לה בלנקה, בבית הכנסת על שם שמואל הלוי-אבולעפיה- אל טרנזיטו ובמוזיאון היהודי הספרדי. העמקה במוטיבים הארכיטקטוניים של בתי הכנסת . ארוחת ערב ולינה בטולדו

יום מספר 8- מדריד

היום נצא צפונה כ-70 ק”מ אל בירת ספרד, מדריד.  נערוך סיור מודרך באתריה המרהיבים של העיר נתחיל את הסיור בככר ספרד, נצפה על  פסלו המפורסם של “דון קישוט”, ונמשיך בנסיעה לכיכר קולומבוס, נותיר קצת זמן לקניות ונסע אל שדה התעופה לטיסה לתל אביב.

cancle bottom

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement