back
Loading...

התחברות

קבלת סיסמה

back

דוחות רכזים

שלום: Name רשימת הקבוצות שלך

cancle top

– מרוקו – יהדות צפון אפריקה: שורשים ומסורת מאז ועד היום – מסלול קיץ

גירוש ספרד נצרב בזיכרון הקולקטיבי היהודי כאסון לאומי שייזכר לדיראון עולם. במהלך סיורינו נעמוד מקרוב ונלמד על הקהילה היהודית המפוארת של מרוקו. המגורשים הספרדים נקלטו במרוקו, בארץ החדשה בטבעיות. הם התיישבו בעיקר בקהילות העירוניות כמו פז, מקנס, סאלי ובמרקש, עד מהרה השתלבו בחברה המוסלמית שם ואף יצרו אליטה כלכלית ורבנית חדשה. אנו נפגש עם אנשי הקהילה היהודית ונשמע על הדו קיום המיוחד שהשתמר במשך דורות במדינה המוסלמית.

סיור לימודי זה ” בעקבות מורשת יהדות מגרב ” נועד להתחקות אחר מקומות התיישבותם, אורח חייהם, אופן פעילותם והתארגנותם של היהודים שגורשו מספרד ב- 1492 לג’זירת אל אצקה (ארץ המג’רב). המסלול הזה שונה ממסלולי התיירות הרגילים למרוקו.

סיור לימודי למרוקו (מסלול קיץ) – 8 ימים, 7 לילות

 

יום 1 –00.00.2021 יום א’ ת”א –  קזבלנקה

נצא בטיסה למרוקו. לאחר הנחיתה וקבלת אשרות הכניסה נסעה לקזבלנקה. בהתאם לשעת ההגעה נבקר במוזיאון היהודי בקזבלנקה, אחד המוזיאונים היהודיים היחידים בעולם הערבי. במקום תצוגה של תמונות מבתי כנסת ברחבי הממלכה, ספרי תורה, חנוכיות, מיצגי אמנות של זהב, תכשיטים ושטיחים עתיקים מהמורשת היהודית במרוקו. נמשיך לכיכר מחמד החמישי, המחברת בין העיר העתיקה והעיר החדשה. נבקר בבית הכנסת בית אל,  אחד מבתי הכנסת היפים ביותר במרוקו. ניפגש עם אחד הדיינים של הקהילה  ממנו נשמע סקירה על הקהילה היהודית במקום. ארוחת ערב במלון. לינה : קזבלנקה.

יום 2  – 00.00.21 יום ב’  קזבלנקה- ראבט – טנג’יר

לאחר ארוחת הבוקר ניסע למסגד הגדול מסגד חסן השני. זה המסגד היחיד הפתוח בפני הקהל הרחב. נערוך סיור מודרך ונעמוד מקרוב על המוטיבים המאפיינים את האדריכלות המורית המודרנית. ניסע לאורך הטיילת החדשה “קורניש”. נעזוב את קזבלנקה בדרכינו לראבט, בירת מרוקו. נתחיל בקסבת אלאודיה העתיקה מהמאה ה-12 היושבת על שפת נהר הבורגרג, נסייר במדינה (העיר העתיקה), נבקר במקום מושבו של המלך והפרלמנט לצד ארמון מוחמד ה-6 ונראה את  המאוזוליאום של סבו, מוחמד ה-5 ושל אביו חסן השני. נמשיך אל שרידי המסגד הגדול שנבנה במאה ה-12 ובנייתו לא הושלמה מעולם. בראבט נערוך פגישה עם  צעירים המשתייכים ל”ארגון מימונה” צעירים מוסלמים המבקשים להחיות את המורשת היהודית המרוקאית ולהפכה לנחלת הכלל. נמשיך בנסיעה לאורך חוף האוקיאנוס האטלנטי לטנג’יר. העיר שוכנת בכניסה המערבית של מיצרי גיברלטר. נבקר בשכונה היהודית של טנג’יר. זהו המלאח” המרשים ביותר במרוקו נמשיך לבית הכנסת המפואר הבנוי בסגנון אנדלוסי, מראהו ותכולתו מעידים על עברה המפואר של קהילת יהודי טנג’יר. נראה את המסגד הגדול בעיר שהיה בעבר מקדש רומי וקתדרלה נחשב ארכיטקטוני מרשים. נעבור ליד הארמון המלכותי ונראה את השער היוצא דופן שלו והאריחים המרוקאים המעטרים את חזותו. ארוחת ערב במלון.    לינה: טנג’יר.

יום 3  – 00.00.21 יום ג’  טנג’יר – שאפשאון – פס

לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את טנג’יר בדרכינו לטטוואן, העיר הייתה שייכת לחלק שנקרא “מרוקו הספרדית”, מבחינת סגנון הבניה והאדריכלות העיר נחלקים לשלושה אזורים. מרכז שם שוכנת המדינה (העיר העתיקה) השומרת על סיגנון אָנְדָלוּסִי, רובע השני הָאֶנְסָאנְצֶ’ה הוקם במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20 בסגנון ספרדי, והרובע השלישי זו השכונות הסובבות את מרכז העיר שהוקמו בסגנון מרוקאי מקומי לאחר שמרוקו זכתה לעצמאותה. נערוך סיור באתריה השונים של העיר ונראה את ארמון המלך חסן השני. בתום הסיור נמשיך לשאפשאוון העיירה הנחשבת לאחת מעשר הערים הצבעוניות ביותר בעולם. שילוב של אדריכלות צפון אפריקאית עם סגנון ספרדי. בתי העיירה הצבועים בלבן, כחול, תכלת, סגול ולילך ומעוטרים בגגות אדומים, כל זאת כשברקע משקיף רכס הרי הריף. בתום הסיור נמשיך לפס. ארוחת ערב במלון.      לינה: פס.

יום 4  – 00.00.21 יום ד  פס

יום זה יוקדש לעיר פס, העתיקה בערי המלוכה המרוקנית, הבירה הדתית והתרבותית של מרוקו. העיר נוסדה במאה השמינית ושומרת יותר מכל עיר מרוקנית אחרת על צביונה העתיק והייחודי: סמטאות מפותלות, מסגדים, ארמונות ומדרסות עתיקות המשתלבים בשווקים הסואנים. שווקי העיר נחלקו לגילדות ובעלי מלאכה, אזור הבורסקאים, אזור רקעי הנחושת וצבעי הבדים. נמשיך ונטייל בסמטאות המלאח, הרובע היהודי העתיק, בו התקיימה קהילה מפוארת של מלומדים יהודים רבים שתרמו לצמיחתה כמרכז רוחני תוסס. המוכרים שבהם היו הרמב”ם, הבלשן והפייטן רבי יהודה בן-קוריש ורבי יצחק אלפסי, שייסד בעיר ישיבה גדולה וחיבר את “ספר ההלכות”. נבקר בית הקברות היהודי בן מאות השנים ונשמע את סיפורה של סוליקה הקדושה. את סיורנו נחתום בביקור בבית הכנסת ע”ש דנאן. ארוחת ערב במלון.        לינה בפס.

יום 5  – 26.05.21 יום ה  פס- בני מלל מפלי אוזוד

לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את מפס בדרכינו לאיפראן – עיירת נופש בלב שמורת טבע באטלס התיכון. בדרכינו נעבור דרך כפרי רועים ונוודים ויערות ארזים ואלונים. נעבור בעירה בבני מילל שהייתה בעבר עיר יהודית, והמרכז היהודי הגדול ביותר בין פאס למראקש. במקום נמצא קברו של הצדיק שלמה עמר, שאליו עולים לרגל יהודים ומוסלמים כאחד, הבאים לבקש מנשמת הקדוש היהודי סעד לנפשם ומרפא לגופם. העיר בני מילל נמצאת במרכזו של מישור התדלה שהוא החקלאי הפורה של מרוקו. נראה את המצודת המיוחסת למולאי איסמעיל, מגדולי מלכי השושלת הנוכחית וממנה נקיים תצפית יפיפייה על כל אזור כולל עמק התדלה הפורה. העברה למלון באפורר לארוחת ערב ולינה.     לינה: אפורר.

 יום 6– 00.00.21 יום שישי   מפלי אוזוד- מראקש

לאחר ארוחת הבוקר נצא לטיול בדגש טבע נכיר מקרוב את תושבי מרוקו החקלאים, תחילה נעבור ליד מפעל המים הגדול של מרוקו “בין אלווידאן” הסכר שנבנה ע”י הצרפתים במסגרת פיתוח מרוקו בשנות ה-50 של המאה הקודמת. אגם זה הוא מקור המים העיקרי לחקלאות שבעמק הפורה. נגיע למפלי אוזוד שגובהו מעל 100 מ’ שמימיו זורמים בכל ימות השנה והוא הגדול במרוקו. נצא למסלול הליכה נגיע לקו המים ונצפה בקופים “מקוק ברברי” הנמצאים דרך קבע באזור. אחר הצהריים נמשיך בדרכינו למראקש. בהתאם לשעת ההגעה נצא לסיור בעיר שהתפרסמה בזכות מיקומה המיוחד ואופייה יוצא הדופן. העיר נבנתה במאה ה-11 ומקפלת בתוכה את ההיסטוריה של מרוקו. היא בנויה מהמדינה – העיר העתיקה, ומהעיר החדשה שיחד מעניקים לה את הצביון הייחודי שלה. נראה את מסגד הכותוביה, מסגד מרשים שנבנה בשנת 1158 ע”י עבד אלומין במטרה לפאר את שלטונם של המואחידון. ארוחת ערב.               לינה : במראקש.

יום 7  – 00.00.21 שבת  –מראקש

לאחר ארוחת הבוקר נבקר במלאח היהודי, רחובות צרים וצפופים ומהם פתחי כניסה לבתים עם חצרות פנימיות רחבות ידיים. נבקר בבית הכנסת הישן צלאת לעזמא, שנבנה עבור מגורשי ספרד ומשמש עד היום כבית כנסת מרכזי בעיר העתיקה. נמשיך לארמון באהיה הארמון בנוי בסגנון אנדלוסי. הוא מהווה ייצוג אותנטי לאדריכלות המרוקאית עם חיפויי הפסיפס, תקרת העץ המגולפת, עבודות השיש והאריחים המעוטרים. נבקר בשוק הגדול ונערוך היכרות עם בעלי מלאכה מסורתיים: רוקעי נחושת, בורסקאים, נפחים, קדרים, צורפים, אומני גילוף ורוקחי תבלינים. לפנות ערב  נגיע לכיכר ג’מע אל-פנא אליה נקבצים מידי ערב המוני אדם, כדי למכור ולסחור. נשתלב בתיאטרון הרחוב הלא מבוים המרשים ביותר בעולם. שם נבלה בחגיגה צבעונית, תוססת ומדהימה, נשתלב בעשרות מעגלים הצופים במרקידי הנחשים, מקפיצי הקופים, מספרי סיפורים, להטוטנים, רקדנים, זמרים, מגלי עתידות ודוכני אוכל ריחניים ועסיסיים. ארוחת ערב במלון. בערב נפגש במלון לסיכום המסע.   לינה : מראקש.

יום 8  – 00.05.21 יום א’  –מראקש – תל אביב

ארוחת בוקר במלון, בהתאם לשעת נשלים את סיורינו במראקש בתום הסיור העברה לשדה התעופה לטיסה לטיסת חזרה לתל אביב.

cancle bottom

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement