back
Loading...

התחברות

קבלת סיסמה

back

דוחות רכזים

שלום: Name רשימת הקבוצות שלך

cancle top

מרוקו – יהדות צפון אפריקה: מסורת ודו קיום מאז ועד היום

מרוקו היא המדינה הצפון מערבית מבין ארצות צפון אפריקה ולכך ישנן משמעויות היסטוריות, כלכליות ואקלימיות. זוהי ארץ בה הנך חש בשיכרון חושים מתמשך המעורר בתייר אסוציאציות אקזוטיות ומרגשות-שווקים ססגוניים, ריחות התבלינים הערוכים בצורה כה מושכת, קוסמים רקדנים ולהטוטנים בכיכרות. כל אלה משולבים עם המודרני והחדש המושפע מהמערב ובמיוחד מהתרבות הצרפתית הנותנת את הטון העיקרי בחיי היומיום. במרוקו נתוודע לאוכלוסייה המקומית שהיא מכניסת אורחים והמזכירה עד היום את השכנות הטובה עם היהודים ואת שכונות היהודים- המלאח. במרוקו חיו מגדולי עולם ההלכה והלשון היהודיים כגון: הרמב”ם, הרי”ף, דונש בן לברט ועוד.

טיול למרוקו ל-8 ימים (עם אופציה ל-9 ימים)

יום 1 – 21.00.00 יום א’ ת”א –  קזבלנקה

נצא בטיסה למרוקו לקזבלנקה. נחיתה בשעה 16:35 לאחר קבלת אשרות הכניסה נסיעה לקזבלנקה . בהתאם לשעת הנחיתה ניסע למוזיאון היהודי בקזבלנקה, אחד המוזיאונים היהודיים היחידים בעולם הערבי. במוזיאון תצוגה של תמונות של בתי כנסת ברחבי הממלכה, ספרי תורה, חנוכיות, מיצגי אמנות של זהב, תכשיטים ושטיחים עתיקים מהמורשת היהודית במרוקו. נמשיך לכיכר מחמד החמישי, המחברת בין העיר העתיקה והעיר החדשה. נסיים את היום  במפגש מרתק עם ארגון מוסלמי בשם ” אגודת מימונה”. ארוחת ערב במלון.    נבקר בבית הכנסת בית אל,  אחד מבתי הכנסת היפים ביותר במרוקו. ניפגש עם אחד הדיינים של הקהילה ממנו נשמע סקירה על יהדות קזבלנקה של שנת 2019.. בתום המפגש ניסע לבית המלון.  ארוחת ערב במלון.  לינה  קזבלנקה.

     יום 2  – 00.00.21 יום ב’  קזבלנקה- ראבט – פס

לאחר ארוחת הבוקר ניסע למסגד הגדול מסגד חסן השני. זה המסגד היחיד הפתוח בפני הקהל הרחב. נערוך סיור מודרך ונעמוד מקרוב על המוטיבים המאפיינים את האדריכלות המורית המודרנית. ניסע לאורך הטיילת החדשה “קורניש”. לאחר הביקור נעזוב את קזבלנקה בדרכינו לראבט, בירת מרוקו. נתחיל בקסבת אלאודיה העתיקה מהמאה ה-12 היושבת על שפת נהר הבורגרג, נסייר במדינה (העיר העתיקה), נבקר במקום מושבו של המלך והפרלמנט לצד ארמון מוחמד ה-6 ונראה את  המאוזוליאום של סבו, מוחמד ה-5 ושל אביו חסן השני. בניית המאוזוליאום נמשכה שש שנים. נמשיך אל שרידי המסגד הגדול שנבנה במאה ה-12 ובנייתו לא הושלמה מעולם. לעת ערב נגיע לפס. ארוחת ערב. בערב נפגש עם אחת מנשות האקדמיה של פס הפעילות בתחום המגדרי. ארוחת ערב במלון.  לינה  בפס.

                                    יום 3  – 00.00.21  יום ג’  פס

יום זה יוקדש לעיר פס, העתיקה בערי המלוכה המרוקנית, הבירה הדתית והתרבותית של מרוקו. העיר נוסדה במאה השמינית ושומרת יותר מכל עיר מרוקנית אחרת על צביונה העתיק והייחודי: סמטאות מפותלות, מסגדים, ארמונות ומדרסות עתיקות המשתלבים בשווקים הסואנים. שווקי העיר נחלקו לגילדות ובעלי מלאכה, אזור הבורסקאים נבקר במקום בו צובעים את העורות, אזור רקעי הנחושת וצבעי הבדים. נמשיך ונטייל בסמטאות ונגיע למלאח, הרובע היהודי העתיק, בו התקיימה קהילה מפוארת של אנשי רוח כגון: הרמב”ם, רבי יצחק אלפסי ורבים אחרים. נבקר בית הקברות בן מאות השנים ונשמע את סיפורה של סוליקה הקדושה. את סיורנו נחתום בביקור בבית הכנסת ע”ש דנאן. ארוחת ערב במלון     לינה  בפס.

יום 4  – 00.00.21 יום ד  פס- בני מלל מפלי אוזוד

לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את מפס בדרכינו לאיפראן – עיירת נופש בלב שמורת טבע באטלס התיכון. נטייל ביער ארזים ואלונים, ובכפרי רועים  ונוודים שבאזור. בדרך נעבור בעירה בני מלל שבה היתה קהילה יהודית גדולה וחשובה. נמשיך בנסיעה למפלי אוזוד שם נערוך סיור רגלי למפלים. ארוחת ערב במלון.     לינה אפורר.

יום 5 – 00.00.21 יום ה’  מפלי אוזוד- מראקש

לאחר ארוחת הבוקר ניסע מערבה לאורך רכס האטלס הגבוהה עד מראקש. מיד בהגעה נצא לסיור בעיר מראקש שהתפרסמה בזכות מיקומה המיוחד ואופייה יוצא הדופן. העיר נבנתה במאה ה-11 ומקפלת בתוכה את ההיסטוריה של מרוקו. העיר בנויה מהמדינה – העיר העתיקה, ומהעיר החדשה שיחד מעניקים לה את הצביון הייחודי שלה. נראה את מסגד הכותוביה, מסגד מרשים שנבנה בשנת 1158 ע”י עבד אלומין במטרה לפאר את שלטונם של המואחידון. נסייר ב”גליז” שתוכננה ע”י הצרפתים, ארוחת ערב במלון. לינה  במראקש.

יום 6 – 00.00.21 יום שישי  מראקש

לאחר ארוחת הבוקר בבוקר נצא אל עמק האוריקה השוכן לרגלי האטלס הגבוה ובו כפרים ברבריים ציוריים. נתארח בבית ברברי ונפגוש את זהרה אישה ברברית שתארח אותנו בביתה ממנה נלמד על טכס הכנת התה המסורתי שנוהגות נשות הברברים להכין. נעמוד מקרוב על אורח החיים שלהם. נעלה לרגל לקברו של השד”ר ר’ שלמה אלנחש שהיה קדוש גם למוסלמים. לקראת הצהריים נחזור למראקש. נערוך סיור הכרות ראשוני עם העיר החדשה והעיר העתיקה. הגעה למלון. בערב נצא לבית הכנסת שם נפגוש את אנשי הקהילה היהודית.  לינה  במראקש.

יום 7  – 00.00.21 יום שבת  –מראקש

לאחר ארוחת הבוקר נבקר נבקר במלאח היהודי, רחובות צרים וצפופים ומהם פתחי כניסה לבתים עם חצרות פנימיות רחבות ידיים ובבתי הכנסת של הקהילה היהודית משם נמשיך לארמון באהיה הארמון בנוי בסגנון אנדלוסי. הוא מהווה ייצוג אותנטי לאדריכלות המרוקאית עם חיפויי הפסיפס, תקרת העץ המגולפת, עבודות השיש והאריחים המעוטרים. משם נמשיך ונבקר בשוק הגדול ונערוך היכרות עם בעלי מלאכה מסורתיים: רוקעי נחושת, בורסקאים, נפחים, קדרים, צורפים, אומני גילוף ורוקחי תבלינים. חזרה למלון. ארוחת ערב במלון.  לאחר הארוחה נצא לכיכר ג’מע אל-פנא אליה נקבצים מידי ערב  המוני אדם, כדי למכור ולסחור. נשתלב בתיאטרון הרחוב הלא מבוים המרשים ביותר בעולם. שם נבלה בחגיגה צבעונית, תוססת ומדהימה, נשתלב בעשרות מעגלים הצופים במרקידי הנחשים, מקפיצי הקופים, מספרי סיפורים, להטוטנים, רקדנים, זמרים, מגלי עתידות ודוכני אוכל ריחניים ועסיסיים.  לינה במראקש.

אופציה

יום  8  – 00.00.21 יום שבת  –מראקש – אסווירה  – מראקש

לאחר ארוחת הבוקר ניסע מערבה לעבר האוקיינוס האטלנטי. הדרך משופעת ביערות עצי ארגאן. נעצור לביקור במתחם לייצור השמן, המנוהל על ידי נשים בלבד. נקבל סקירה על תהליך היצור ועל התכונות המיוחדות  של השמן הקוסמטי העשיר בוויטמינים. נמשיך לעיר אסאווירה (מוגדור), הנראית כגלויה מצוירת. מהחשובות שבערי החוף הפורטוגזיות שנבנו במאה ה-15. נעפיל אל הביצורים המגנים על הנמל, נסייר בסמטאות העיר העתיקה, נבקר באתר היהודי העתיק של רבי חיים פינטו. בבית הכנסת הקהילתי המשופץ. נחזור למראקש. ארוחת ערב במלון כולל שיחת סיכום הנסיעה. לינה  במראקש.

יום 9  – 00.00.21 יום א’ מראקש – תל אביב .

לאחר ארוחת הבוקר ובהתאם לשעת הטיסה ניסע לשדה התעופה. טיסה חזרה לארץ

cancle bottom

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement