back
Loading...

התחברות

קבלת סיסמה

back

דוחות רכזים

שלום: Name רשימת הקבוצות שלך

cancle top

העיר העתיקה בקראקוב

כיכר קרקוב

“המרכז ההיסטורי של קרקוב מדגים באופן נפלא את התהליך המתמשך של צמיחה אורבנית, מימי הביניים ועד להווה. העיר העתיקה של קרקוב, עם גבעת וואוול ורובע קז’ימייז’, הם דוגמא יוצאת דופן לתכנון אורבני אירופאי” – כך קבעו בשנת 1978 ראשי אונסק”ו, שהכריזו על המרכז ההיסטורי של קרקוב שבפולין כאתר מורשת עולמית. לב המרכז ההיסטורי של קרקוב, לשעבר בירת פולין, היא העיר העתיקה (Kraków Stare Miasto). הכיכר המרכזית (Rynek Główny) של העיר נבנתה בשנת 1257. מדובר בכיכר מלבנית שאורכה ורוחבה עומדים על 200 מטרים – והיא נחשבת לגדולה ביותר מסוגה באירופה. הכיכר היא נקודת המוצא לסיורי התיירים הרבים הפוקדים את העיר, וגם מקום המפגש המועדף על תושבי קרקוב (בעיקר למרגלות פסלו של אדם מיצקביץ’, המשורר והסופר הלאומי של פולין). הכיכר, המוקפת בבניינים בעלי ערך היסטורי, היא מקום תוסס וצבעוני, שופע בבתי קפה, מסעדות, בארים וגלריות. הכיכר, שבה פועל שוק פרחים מצליח, מארחת את מרבית הפסטיבלים העונתיים, הקונצרטים ואירועי תרבות מרכזיים נוספים. במקום אף נערכות בקביעות חגיגות הסילבסטר. אטרקציות רבות ממתינות למבקרים בעיר העתיקה, ביניהן:
• Sukiennice – במשך כ-100 שנים שימש המבנה, בכיכר המרכזית של העיר העתיקה, כאזור למסחר בבגדים, ונקרא “אולם הבדים”. כיום הוא משמש את המוזיאון הלאומי של קרקוב, המפעיל בו תערוכה קבועה, הכוללת יצירות של מיטב אמני פולין מהמאה ה-19. • כתובת: Rynek Główny מס’ 1-3. • שעות הפתיחה: בימי שלישי וחמישי מ-11 עד 18:00, בימי רביעי ושישי מ-09:00 עד 15:30, בימי שבת וראשון מ-10:00 עד 15:30. דמי כניסה: 7 זלוטי. בימי ראשון הכניסה חופשית.
• בזיליקת הבתולה מרי (Bazyliki Mariackiej) – הוקמה במאה ה-14 בפינה הצפון-מזרחית של הכיכר. הכנסייה היא מסמליה המוכרים של קרקוב, ושני מגדליה (האחד בגובה של 81 מטרים, והשני בגובה של 54 מטרים) מתנוססים לתוך שמי העיר. במרומי המגדל הנמוך יותר ניצב חצוצרן שמדי שעה משמיע תרועה – מסורת הנמשכת מזה כ-600 שנה. הכנסייה היא ממוקדי התיירות המרכזיים של קרקוב.
• מוזיאון Czartoryskich – המוזיאון העתיק ביותר בפולין מציג שלוש תערוכות קבועות עם מגוון פריטים היסטוריים, ביניהם כ-400 תמונות של ציירים מהמאה ה-16 ועד המאה ה-19. שתי התמונות המפורסמות ביותר באוסף הן “הגבירה עם החולד” של ליאונרדו דה-וינצ’י, ו”השומרוני הטוב” של רמברנדט. עוד במוזיאון: אוסף חפצי אמנות ממצרים, רומא ויוון. •כתובת: רחוב Sw Jana מס’ 19.

• Wieża ratuszowa – מגדל המתנשא לגובה של 68 מטר הוא השריד היחיד שנותר מבניין העירייה, שהוקם במאה ה-14 ונחרב בשריפה במאה ה-19. החדרים בקומה התחתונה של המגדל משמשים כיום כגלריה, ואילו מהקומה השלישית ניתן לצפות בנוף מרהיב עין. בסמוך למגדל, הנמצא בכיכר המרכזית, ניצבת הכנסייה הקטנה Adalbert.
• הברביקן (Barbakan) – מבנה צבאי עגול בסגנון גותי, שהוקם בין השנים 1498 ל-1499 כחלק ממערך ההגנה של קרקוב. • כתובת: רחוב Floriańska .
• השער הפלוריאני (Brama Florianska) – השער הגותי שהוקם בשנת 1300 היה השער המרכזי של קרקוב, והיחיד ששרד מבין תשעת שערי העיר. במאה ה-17 עוצב חלקו העליון של השער, הניצב ליד הברביקן, בסגנון הבארוק, ובמאה ה-19 נקבע בו פסל של נשר.
• “הקולג’ הגדול” (Collegium Maius) – שייך לאוניברסיטת Jagiellońskie, שנוסדה במאה ה-14 ונחשבת לעתיקה ביותר בפולין ולאחת מהעתיקות ביותר באירופה. מבנה הקולג’ הוא בניין גותי מרהיב הבנוי מסביב לחצר גדולה. עם השנים נוסד מסביב לקולג’ רובע אוניברסיטאי גדול. הקולג’ הפך לספריית האוניברסיטה ולאחר מכן למוזיאון שלה. כיום נערכים בחצר הגדולה מופעי תיאטרון ומוסיקה. מדי יום, בשעות 11:00, 13:00 ו-15:00, נערך “מיצג” המושך אליו תיירים רבים: צלצול השעון הגדול הקבוע בקיר מוציא דמויות עץ קטנות, של מלכים ופרופסורים, ל”סיבוב” מעגלי. • כתובת: פינת הרחובות Jagiellonska ו-Sw Anny.
• מוזיאון Farmacji – המוזיאון לתולדות הרוקחות שוכן בבניין גותי יפה מהמאה ה-15, שעם השנים נוספו לו אלמנטים בסגנון הבארוק והרנסאנס. המוזיאון, שהוקם בשנת 1946, פועל בחמשת הקומות של הבניין. • כתובת: רחוב Floriańska מס’ 25.

cancle bottom

FEEDBACK

Description

Accessibility Statement